Kocioł Bałkański

Wpływy i konflikty

Nazwy Kocioł Bałkański używa się w odniesieniu do serii konfliktów mających miejsce na półwyspie Bałkańskim od połowy XIX wieku.

Teren jest bardzo atrakcyjny pod względem  strategicznym i militarnym, dlatego ścierały się tam siły największych mocarstw i lokalnych państw narodowych. Teren przechodził wielokrotnie z rąk do rąk, przez co do dziś występuje na nim mieszanka etniczna oraz kulturowo- religijna. Półwysep zamieszkiwany jest przez katolików, prawosławnych i muzułmanów, był pod panowaniem Rzymian, Osmanów, Austro- Węgier i należał do państw Bloku Komunistycznego. Ścierające się kultury i sprzeczne interesy podzieliły poszczególne narody na wrogie obozy ; konflikt wewnętrzny, wielokrotnie wiszący w powietrzy wybuchł z pełną siłą kilkukrotnie – np. w ramach zabójstwa Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (1914), zabójstwo króla Aleksandra I (1934),  trójstronną wojnę domową (1941) oraz ostatnią, która miała miejsce po rozpadzie bloku Wschodniego (1991).

Wszystkie konflikty miały podłoże u dążeń separatystycznych państw, których narody zostały wymieszane po sąsiadujących ziemiach i wplątane w nie do końca swoje interesy. Obecnie, już po 1995 roku i uspokojeniu konfliktu wewnętrznego, sytuacja w regionie jest spokojna, a oddzielone już, suwerenne państwa rozwijają się dość prężnie. Rozpad Serbii i Czarnogóry nastąpił już całkowicie w sposób pokojowy i z zachowaniem Unijnych Standardów.

Obecna sytuacja na świecie nie wskazuje, aby rejon Bałkański miał ponownie stać się miejscem konfliktowym ; uwaga mocarstw (w dużej mierze odpowiedzialnych za wiele zdarzeń) skupiła się na Bliskim Wschodzie.

 

Kategorie: Bałkany

Dodaj komentarz