Bałkanizacja

bałkany

Rozpady państw

Termin “bałkanizacja” jest określeniem dla zjawiska, gdy w efekcie rozpadu istniejącego państwa powstaje kilka nowych, wrogo wobec siebie nastawionych.

Określenie ma genezę w historii półwyspu, który od XIX do póżnych lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku targany był serią konfliktów wewnętrznych i krwawych wojen domowych ( “kocioł bałkański”). Tendencję do tego rodzaju procesów mają zazwyczaj państwa niejednolite etniczne, wielowyznaniowe lub sztuczne twory państwowe, utworzone z kilku niegdyś suwerennych podmiotów.

Przykładami państw dotkniętych bałkanizacją są:

  • Sudan – obecnie podzielony na północny i południowy, w stanie krwawego konfliktu plemiennego
  • Irak – po obaleniu rządów Saddama Husseina, pogrążył się w chaosie, straciło strukturę państwa oraz część ziem na rzecz nowo powstałego Państwa Islamskiego, skonfliktowanego z niemalże całym światem
  • Czeczenia – państwo wielokrotnie wcielane do mocarstw(szczególnie do Rosji) , następnie powstające na nowo i ponownie wchłaniane, po dwóch krwawych wojnach niemalże domowych, w trakcie konfliktu wewnętrznego z Federacją Rosyjską
  • Nigeria – szalejący od lat konflikt wewnętrzny na tle religijnym między chrześcijanami i muzułmanami. Plemienne, etniczne spory schodzą na dalszy plan. Państwo zmagające się z szalejącym terroryzmem i aktami ludobójstwa.

 

Kategorie: Ciekawostki

Dodaj komentarz