Hvar

HVAR

Wyspa ta ma powierzchnię 299,6 km2 i jest drugą co do wielkości wyspą Środkowej Dalmacji. W przeważającej części jest pokryta górami, a największe osady są położone nad brzegiem morza. Panuje tutaj klimat bardzo łagodny i w zimie śnieg jest prawdziwą rzadkością.

W IV w. p.n.e. wyspa została skolonizowana przez Greków, następnie dostała się pod panowanie Rzymu. Słowianie dotarli na tę wyspę w VII w. Hvarem rządziła kolejno Republika Wenecka i Austria, a w końcu Chorwacja.

Miasto Hvar na wyspie Hvar cieszy się reputacją jednego z najbardziej ekskluzywnych, eleganckich miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Dalmacji, a ceny posiłków i noclegów są tego odzwierciedleniem. Hvar, nazywany „chorwacką Maderą” może pochwalić się ilością słonecznych dni, która jest tu większa niż w jakimkolwiek innym miejscu w kraju. Hvar jest także centrum uzdrowiskowym, gdzie leczy się alergie.

Gotyckie pałace miasta wznoszą się pośród wąskich uliczek otoczonych murami z XIII w. Marmurowe alejki Hvaru, zamknięte dla ruchu kołowego, przypominają nastrojem Wenecję. To w czasie panowania weneckiego miasto wzbogaciło się dzięki eksportowi wina, fig i ryb.

Orientacja

Duże promy Jadrolinija wysadzają pasażerów w samym centrum starego miasta. Statki wycieczkowe ze Splitu dopływają do miasta Stari Grad, 20 km na wschód od Hvaru. Dozorca publicznych toalet za rynkiem przylegającym do dworca autobusowego, przechowuje bagaż za 1 $ od sztuki, ale tylko w czasie trwania targu.

Informacje

Turist Biro znajduje się obok przystani promów Jadrolinija. Agencja turystyczna Atlas w porcie jest przedstawicielem American Express.

Poczta i telekomunikacja Publiczne telefony znajdują się na poczcie stojącej na promenadzie nad morzem (pn.-sb. 7.00-21.00). Numer kierunkowy do Hvaru: 021.

Zwiedzanie

Urodę średniowiecznego Hvaru w pełnej krasie najlepiej doceni się wędrując wąskimi uliczkami starego miasta. Na każdym krańcu miasta wznosi się klasztor z wysoką wieżą. Klasztor Dominikanów, stojący niegdyś w głębi zatoki, został zburzony przez Turków w XVI w. Obecnie pomiędzy ruinami klasztoru znajduje się Muzeum Archeologiczne. Jeżeli muzeum jest zamknięte, pozostaje podziwianie widoków rozciągających się z pobliskiej drogi, która prowadzi do kamiennego krzyża na szczycie wzgórza. Ze wzgórza można obejrzeć malowniczą, „pocztówkową” panoramę miasta.

Na południowo-wschodnim krańcu miasta stoi renesansowy klasztor Franciszkanów z XV w. W kościele i przylegającym do klasztoru muzeum urządzono ciekawą kolekcję malarstwa weneckiego (m.in. Ostatnia wieczerza Matteo Ingoliego).

W samym środku miasta stoi wspaniały, gotycki arsenał, którego wielki łuk widać z daleka. Niegdyś przechowywano tu galery wojenne należące do miejscowej społeczności. Schody odchodzące z tarasu arsenału prowadzą do najstarszego Teatru Miejskiego w Europie (z 1612 r.), przebudowanego w XIX w. Z tego obiektu mieszkańcy Hvaru są najbardziej dumni. Postaraj się wejść do wnętrza teatru, aby zachwycić się wspaniałymi klasycznymi proporcjami (nie pomyl się i nie wejdź do kina Madeira, wyświetlającego kryminały i filmy erotyczne).

Na szczycie wzgórza za miastem stoi wenecka twierdza (z 1551 r.), warto tam się wspiąć ze względu na rozciągające się stąd widoki na całe miasto.

W twierdzy znajduje się niewielka kolekcja starożytnych amfor znalezionych na dnie morza. Twierdza została zbudowana, aby bronić miasta przed Turkami, którzy splądrowali Hvar w 1539 i 1571 r.

Plaże

W Hvarze nie ma wielu plaż, więc każdy turysta w końcu ląduje na wyspach dla naturystów – Jerolim i Stipanska -położonych tuż przy brzegu.

Noclegi

Kempingi – Vira (tel.741112) leży 4 km na północ od miasta Hvar.

Kwatery prywatne – Pokoje można znaleźć za pośrednictwem agencji turystycznej Mengola (tel.742099). W sezonie za pokój jedno- i dwuosobowy trzeba zapłacić odpowiednio 19 $ i 25 $, poza sezonem ok. 20% mniej. Nieco niższe ceny oferują właściciele domów, którzy oferują pokoje na przystani promowej.

Hotele – Najtańszym hotelem jest Dalmacija (tel.741120) położony nad cichą zatoczką. W VII i VIII pokoje kosztują 36 $ i 57 $ za jedynkę i dwójkę, poza sezonem znacznie mniej.

Gastronomia

W restauracji hotelu Pałace obok wieży zegarowej zjeść można przekąskę, danie główne i deser (kuchnia dalmatyńska) za jedyne 8 $. Najtaniej i całkiem smacznie posilić się można w licznych pizzeriach. Buffet For, usytuowany obok sklepu wolnocłowego nad zatoką, serwuje niedrogie drinki.

Sklepy spożywcze przy Trgu Sv. Stjepana są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą jeść w restauracjach, a park przed zatoką jest doskonałym miejscem na piknik. Śniadanie składające się z chleba, sera i jogurtu kosztuje mniej niż kawa w przeciętnej kawiarni. W supermarketach chleb można kupić tylko do południa, więc lepiej wybrać się na zakupy wcześnie rano.

Rozrywka

W Hvarze kwitnie bujne życie nocne. Wieczorami ulice miasta zapełniają się gwarnym tłumem mieszkańców i turystów przechadzających się nad morzem i po wielkim miejskim placu, a muzyka niesie się nad wodą z kawiarń, które wystawiają stoliki na zewnątrz. W letnie wieczory na tarasie hotelu Slavija, obok biura informacji turystycznej, grają na żywo zespoły, podobnie jak w Wenecji. Latem w twierdzy w Hvarze odbywają się dyskoteki (22.00-4.00).

Podróż

Od III do poł. X promy Jadrolinija pływające pomiędzy Rijeką a Dubrownikiem zatrzymują się na Hvarze prawie codziennie – jest to najprzyjemniejszy, choć nie najtańszy sposób dotarcia na wyspę. Promy płynące na północ odpływają ok. 16.00, na południe – o 22.00. Agencja Jadrolinija (tel.741132), obok przystani promów, sprzedaje bilety (10 $ do Splitu, 23 $ do Rijeki, 17 $ na Korćulę i 12 $ do Dubrownika).

5 razy w tygodniu, przez cały rok, pływają lokalne promy pomiędzy miejscowością Vela Luka na wyspie Korćula a Splitem. Zatrzymują się na Hvarze rano (płynące na północ) i po południu (płynące na południe). Podróż tym promem jest o wiele tańsza: 7 $ za przejazd na trasie Hvar-Split i  5 $ za przejazd Hvar-Vela Luka.

Statki wycieczkowe z miasta Stari Grad do Splitu pływają 3 razy dziennie przez cały rok. Zapytaj na dworcu autobusowym w Hvarze o połączenia autobusowe do miasta Stari Grad (20 km, 2 $). W niedzielę jest znacznie mniej połączeń z Hvaru.

Można także zwiedzić Hvar w czasie jednodniowej wycieczki ze Splitu: trzeba popłynąć porannym promem Jadrolinija do miasta Hvar, potem pojechać autobusem do Starego Gradu i wrócić z powrotem do Splitu ostatnim promem.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *