Informacje praktyczne – Chorwacja

Walutą Chorwacji jest kuna (kn). Kuna dzieli się na 100 lip (w praktyce lip się nie stosuje, zaokrąglając rachunki do równych wartości). Wielu transakcji, zwłaszcza zapłaty za noclegi, można dokonać w euro. Podczas przygotowania przewodnika, pod koniec 2004 r., kursy walut kształtowały się następująco: euro:
1 € = 4,35 zł;
kuna: 1 € = 7,3—7,6 kn,
1 zł = 1,68-1,75 kn.

W porównaniu z krajami zachodnimi, Chorwacja nie jest droga, ale np. za żywność w sklepach i posiłki w restauracjach trzeba zapłacić więcej niż w Polsce. Dwie osoby nocujące na kempingu i odżywiające się produktami z supermarketów muszą się liczyć z wydatkami ok. 200 kn dziennie, nie licząc przejazdów i dodatkowych atrakcji. Trochę drożej jest na Istrii i w okolicach Rijeki.

Ceny żywności i potraw. W porównaniu z Polską żywność w Chorwacji nie jest tania — szczególnie na wybrzeżu, gdzie wysokie są zwłaszcza ceny warzyw i owoców. Przykładowo: bochenek chleba 5-6 kn, konserwy mięsne i rybne 2,99-4,35 kn, ciastka 7,10—11,18 kn/opakowanie, pomidory 5—15 kn/kg, ogórki 6-7 kn/kg, mandarynki 15 kn/kg, czereśnie 15—25 kn, brzoskwinie 5—25 kn, morele 15 kn, rakija 25 kn/litr, wino Prośek 30 kn/litr.

Za jednodaniowy obiad w restauracji trzeba zapłacić co najmniej 40-60 kn plus napoje. Przykładowe ceny: hamburgery i hot dogi 8-28 kn, zupy 10-25 kn, sałatki 8-35 kn, spaghetti 20-42 kn, omlet 30 kn, pizza 21-45 kn, kawałek pizzy 7-12 kn, risotto 30-60 kn, ćevapćići 26-55 kn, dania rybne 45-80 kn, dania z drobiu 50-55 kn, dania z ośmiornicy 38-45 kn, kalmary 27-60 kn, dania mięsne 28-120 kn, desery od 20 kn, lody 4—5 kn/kulka. Napoje: kawa 6-20 kn, herbata 6-15 kn, piwo 0,5 litra 12-15 kn.

Zwrot podatku. Jeśli w Chorwacji dokonało się zakupu za co najmniej 500 kn, można przy wyjeździe otrzymać na granicy zwrot podatku. Trzeba w tym celu okazać odpowiedni formularz (czek podatkowy, czyli Porezni ćek, Tax cheque). Można go otrzymać w niektórych sklepach sprzedających drogie pamiątki i biżuterię, np. w Dubrowniku. Więcej informacji o zwrocie podatku: Zarząd Ceł Republiki Chorwacji (Carinska uprava Republike Hrvatske; tel.01/6102333, www.carina.hr).

Wymiana walut, kantory, banki, bankomaty. Pieniądze można wymieniać w licznych kantorach (mjenjaćnica), biurach podróży, prawie na wszystkich pocztach, w wielu bankach, niektórych hotelach i na kempingach. Prowizje są podobne i wynoszą od 0,8 do 3,5%. Nieco korzystniejsze kursy i niższe koszty manipulacyjne oferują kantory na pocztach. Mimo że bez większego problemu kupuje się kuny za obcą walutę, nie zaszkodzi wziąć pokwitowania (obraćun otkupa), które może się przydać w czasie transakcji odwrotnej. Kantory dysponują euro, dolarami i wszystkimi popularnymi walutami. Spotyka się także pieniądze słoweńskie, węgierskie, czeskie i słowackie. Powoli pojawiają się też i polskie.
Sieć bankomatów jest przyzwoicie rozwinięta, szczególnie w większych miastach i miejscowościach wypoczynkowych.

Bezgotówkowe formy płatności

Karty kredytowe (kreditna karta) American Express, Diners Club International, EuroCard i MasterCard oraz Visa akceptowane są w prawie wszystkich większych restauracjach, hotelach, sklepach itd.
Przy wymianie czeków podróżnych (putni ćek) należy się liczyć z prowizją.

Ubezpieczenia

Pechowcy, którzy będą musieli poddać się leczeniu szpitalnemu w Chorwacji, staną w obliczu konieczności zapłacenia rachunku. Na wypadek takiego zdarzenia można się ubezpieczyć. Oprócz pokrycia wydatków na cele lecznicze i przelot powrotny w nagłych wypadkach, dobra polisa powinna zawierać ubezpieczenie na wypadek utraty lub kradzieży pieniędzy i bagażu, a w miarę możliwości również uszkodzenia wynajmowanych samochodów czy skuterów. Jeśli coś się przydarzy, należy koniecznie zachować wszelkie rachunki za usługi medyczne, a jeśli to możliwe, skontaktować się z firmą ubezpieczeniową przed dokonaniem większej wpłaty. W wypadku kradzieży, po złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, trzeba postarać się o kopię policyjnego protokołu, bo w przeciwnym razie roszczenia mogą zostać nieuznane.

Zdrowie i opieka medyczna

Polscy turyści korzystają z bezpłatnej opieki zdrowotnej w publicznych ośrodkach zdrowia i szpitalach (bolnica) w bardzo ograniczonym zakresie — tylko w nagłej sytuacji (wypadek, zasłabnięcie). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie (np. okazać książeczkę ubezpieczeniową). Prywatna wizyta lekarska kosztuje 16—20 $; doba w szpitalu ok. 50 $ (bez kosztów operacji oraz leków) . Dlatego wskazane jest ubezpieczenie od kosztów leczenia, choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Bezpieczeństwo

Chorwacja jest bezpiecznym krajem – zagrożenie przestępczością pospolitą nie odbiega od standardów europejskich. Potencjalnie w niebezpieczeństwie mogą się znaleźć osoby podróżujące samochodem po chorwackich drogach. Ma to związek z brawurową jazdą wielu miejscowych kierowców. Dlatego kontakt z policją przeważnie dotyczy zmotoryzowanych, zwłaszcza tych, którzy przekraczają przepisy. Mandaty są wysokie!

Nie wolno jednak zapominać o pozostałości po wojnie – minach. O ile główne szosy, okolice Magistrali Adriatyckiej i miejscowości wypoczynkowe są zupełnie bezpieczne, o tyle jadąc bocznymi szosami w głębi kraju, nadal należy uważać i nie schodzić na pobocze, szczególnie przy zrujnowanych, opustoszałych zabudowaniach. Nieobecność właścicieli może świadczyć o zaminowaniu tych terenów. Najwięcej niewypałów pozostawiono w rzadko odwiedzanej Sławonii, w Krajinie (od Knina do Karlovaca) i w okolicach Zadaru. Chorwackie centrum do spraw usuwania min znajduje się w mieście Sisak (www.hcr.hr, tel.044/554151).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *