Istria

Główne atrakcje Istrii:

• Amfiteatr w Puli – Świetnie zachowana budowla z I stulecia, szósta pod względem wielkości wśród rzymskich amfiteatrów. Najciekawiej prezentuje się podczas letnich wieczornych koncertów.

• Bazylika Eufrazjana w Poreću – Zabytek z VI w., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z przepięknymi bizantyjskimi mozaikami.

• Rovinj – Dla wielu osób najpiękniejsze miasto na Istrii. Śliczna starówka na półwyspie, kilkanaście małych wysepek i malowniczy cypel z fantastycznym ogrodem botanicznym.

• Park Narodowy Brijuni – Malownicze wyspy, niegdyś rezydencja i tereny łowieckie Tity, dziś siedlisko ptaków i raj dla turystów.

• Kanał Limski – Wąska i długa zatoka przypominająca norweski fiord, którą najlepiej podziwiać z wycieczkowej łodzi.

• Hum, Roć i aleja Głagolicy – Dwa malutkie zabytkowe miasteczka połączone niezwykłą aleją upamiętniającą najstarszy słowiański alfabet.

• Groźnjan – Stare kamienne domy, wąskie kręte uliczki plus… mnóstwo galerii, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i sybarytów, czyli Groźnjanskie Lato Kulturalne i Dni Trufli.

Istria – To najczęściej odwiedzana kraina Chorwacji. Według danych chorwackiego Ministerstwa Turystyki, ponad jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg na Istrii. Goście przyjeżdżają głównie latem, gdy temperatura morza wynosi 23,3-24,1°C przy średniej temperaturze powietrza 23-25°C. Zimą pogoda nie zachęca do zwiedzania – jest dość ciepło (ok. 10°C), ale wilgotno. Trójkątny kształt półwyspu według autorów prospektów reklamowych przypomina serce. Chorwackie wybrzeże Istrii ma, nie licząc wysp, 445 km długości.

W miejscu gdzie wybrzeże wschodnie styka się z zachodnim leży Pula – gospodarcze i turystyczne centrum Istrii. Zachowały się w nim imponujące zabytki z czasów rzymskich — najsłynniejszy jest olbrzymi amfiteatr. Z Puli niedaleko do przylądka Kamenjak, najbardziej na południe wysuniętego punktu Istrii. Wokół Puli i niemal do przylądka ciągną się osiedla turystyczne, hotele i kempingi, a nad brzegiem morza — plaże i kąpieliska. Niedaleko Puli leży kilkanaście wysp objętych ochroną w granicach Parku Narodowego Brijuni. Największa z nich, Veli Brijun, była rezydencją Josipa Broza-Tity, który przez kilkadziesiąt lat decydował o losach Jugosławii.

Wybrzeże zachodnie ma 242 km długości. Obfituje w zatoczki, a białe skały wydają się jeszcze jaśniejsze na tle błękitnego morza. Wzdłuż brzegu ciągnie się niemal nieprzerwany pas kempingów, hoteli i osiedli turystycznych, które latem mają na ogół komplet gości. Wśród kilku ślicznych zabytkowych miast najciekawsze są: Poreć z bazyliką Eufrazjana, Rovinj, Umag i Novigrad.

Wschodnie wybrzeże jest nieco krótsze (203 km), znacznie słabiej zaludnione i mniej zatłoczone. W jego południowej części, od miasteczka Barban, nie ma większych miejscowości. Turystyczne centra tej części wybrzeża to zabytkowy Labin i pobliski Rabac.

Stolicą administracyjną Istrii jest Pazin, usytuowany w samym środku półwyspu. Nie dociera do niego zbyt wielu turystów. W Pazinie można zobaczyć dziwo przyrody — olbrzymią Jamę Fojba, w której znikają wody rzeczki Pazinćica.

Wnętrze półwyspu pod względem liczby turystów na kilometr kwadratowy zupełnie nie przypomina wybrzeża. Do zabytkowych, położonych na ogół na wzgórzach miasteczek powinny zajrzeć osoby, dla których wakacje to czas niespiesznego zwiedzania zabytków i odkrywania romantycznych zaułków. Takim turystom spodoba się zapewne Hum – najmniejsze miasto świata, Grożnjan, Motovun czy reklamujący się jako miasto trufli Buzet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *