Korcula

KORCULA

Ta największa z archipelagu 48 wysp zajmuje powierzchnię 279,3 km2. Pierwsi osiedlili się na tych terenach Ilirowie, chociaż legenda głosi, że założył ją jeden z bohaterów Iliady – Antenor, bohater spod Troi. W I w. p.n.e. osadę zajęli Rzymianie, a po upadku cesarstwa władzę nad wyspą zaczęli sprawować z przerwami Wenecjanie. W XIV w. tutaj sięgało panowanie króla bośniackiego Tvrtka I. Dopiero w 1944 r. wyspa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej i stała się częścią Jugosławii, a w końcu Chorwacji. Mieszkańcy Korćuli słyną z bogatych tradycji muzycznych, stąd wywodzi się kilku popularnych piosenkarzy chorwackich.

Miasto Korćula leży na małym, górzystym półwyspie, wysuniętym w Morze Adriatyckie. Jest ona typowym, dalmatyńskim miastem z okrągłymi wieżami obronnym i domami o czerwonych dachach, tworzącymi ciasną zabudowę. W przeciwieństwie do miast tureckich, takich jak Mostar czy Sarajewo, Korćula znajdowała się pod panowaniem weneckim od XIV do XVII w. Wpływy weneckie są wyraźnie widoczne w mieście, zwłaszcza na placu katedralnym.

Na Korćuli jest znacznie taniej niż na wyspie Hvar, a jest tam równie dużo atrakcji, które mogą przyciągnąć turystów. Warto zaplanować minimum 4-dniowy pobyt na wyspie, aby uniknąć płacenia 30% więcej za krótszy pobyt w prywatnym pokoju i jak najwięcej zobaczyć. Można się stąd wybrać na jednodniowe wycieczki do Orebicia, Mljetu, Lumbardy, Badija i Velej Luki.

Orientacja

Duże promy Jadrolinija przybijają tuż pod murami starego miasta. Również promy osobowe z Orebicia wysadzają turystów blisko centrum w starym porcie, natomiast promy samochodowe płyną do Bon Repos w miejscowości Dominće, kilka kilometrów na południowy wschód od miasta. Na dworcu autobusowym nie ma przechowalni bagażu.

Informacje

Turist Biro znajduje się niedaleko starego miasta. Przedstawicielem American Express jest agencja turystyczna Atlas. Nie jest łatwo znaleźć pocztę (z automatami telefonicznymi), która mieści się obok schodów prowadzących w górę do starego miasta. Numer kierunkowy Korćuli: 020.

Zwiedzanie

Oprócz wędrówki wzdłuż starych murów miejskich lub spacerów nad brzegiem morza, zwiedzanie miasta koncentruje się wokół placu katedralnego. W gotyckiej katedrze św. Marka znajdują się dwa obrazy Tintoretta (Trzej święci w ołtarzu i Zwiastowanie z bolcu).

Warto zajrzeć do skarbca w Pałacu Opatów z XIV w., stojącym obok katedry. Bardzo ciekawe jest Muzeum Miejskie, które mieści się w XV-wiecznym pałacu Gabriellis naprzeciwko katedry i zawiera grecką i rzymską ceramikę oraz sprzęty domowe. Uważa się, że w 1254 r. właśnie w Korćuli przyszedł na świat Marco Polo. Za opłatą można wejść na wieżę domu, w którym podobno się urodził. Na starym mieście znajduje się Muzeum Ikon. Nie ma tam zbyt wiele do oglądania, ale zwiedzającym pozwala się wejść do pięknego, starego kościoła Wszystkich Świętych.

Wycieczki zorganizowane

Agencja Marko Polo Tours (tel.715400) organizuje wycieczki na wyspę Mljet i wycieczki z przewodnikiem po Korćuli (obie 20 $), jak również wędrówki piesze. Można też tutaj wypożyczyć małe łodzie motorowe za 35 $.

Noclegi

Kempingi – Autocamp Kalać (tel.711182) leży za hotelem Bon Repos, niedaleko przystani dla promów samochodowych kursujących do Orebicia. Nie ma tam domków, ale jest blisko do plaży. Drugi z kempingów nazywa się Vrbovica (tel.715311).

Hostele – Na wysepce Badija w pobliżu Korćuli znajduje hostel TSC Badija (tel.711336).

Kwatery prywatne – Za pośrednictwem Turist Biro (tel.711067) i Marko Polo Tours znaleźć można pokoje w mieście w cenie 13, 18 i 25 $ za pokoje jedno-dwu- i trzyosobowe poza sezonem; w lipcu i sierpniu płaci się o 50% więcej. Niektórzy właściciele pokoi czekają na przybyłych promem oferując wygórowane ceny za wynajęcie. Jeżeli proponowane przez nich stawki są wyższe niż te, z którymi się zetknąłeś, poszukaj pokoi w agencjach (pamiętaj jednak, że mogą one doliczać 30%, jeżeli pobyt trwa krócej niż 4 dni).

W samym mieście spotyka się wiele domów z wywieszkami sobe lub zimmer. Najlepiej zatrzymać się w którymś z domów przy nadmorskiej drodze, biegnącej na północny zachód od starego miasta.

Hotele Hotel Korćula kategorii B (tel.711078), nad kanałem Peljeśac na skraju starego miasta, oferuje 22 pokoje jendo- i dwuosobowe w cenach 43 $ i 53 $, ze śniadaniem wliczonym w cenę (30% więcej w VII-VIII). Dosyć często zdarza się, że wszystkie miejsca są zajęte. W hotelu Bon Repos (tel.711102), położonym nad małą plażą, pokoje kosztują 33 $ i 44 $ za jedynkę i dwójkę. Przed hotelem zatrzymuje się autobus do Lumbardy.

Gastronomia

Uroczo urządzona restauracja Adio Mare, tuż obok domu Marco Polo, serwuje świeże ryby w dużym wyborze. W restauracji Grill Planjak, pomiędzy supermarketem a biurem Jadrolinija w mieście, można zjeść dobre kurczaki i steki, dania miejscowej kuchni: rażnjici, ćevapćići i pljeskavice, i wypić wielki kufel piwa z beczki. Można tu także przyjść na poranną kawę. Innym przyjemnym miejscem na wypicie kawy jest taras hotelu Korćula.

Rozrywki

W okresie od V do IX, co czwartek o godz. 21.00 przy starej bramie miejskiej odbywają się tańce z mieczami w ludowych strojach, tzw. mereśke (7 $ – bilety można kupić w biurze informacji turystycznej). Kino Liburna mieści za restauracją Liburna, koło dworca autobusowego.

Podróż

Autobus – Autobusy kursują codziennie pomiędzy Dubrownikiem a Korćulą (113 km, 6 $), a 4 razy w tygodniu między Zagrzebiem a Korćulą (24 $).

6 autobusów dziennie zapewnia połączenia pomiędzy miastem Korćulą a Velą Luką (48 km, 1,5 godz., 2,50 $). Autobusy do Lumbardy odjeżdżają co godzinę, oprócz niedziel (7 km, 0,35 $).

Prom – Dotarcie promem na Korćulę jest bardzo proste, ponieważ promy Jadroliniji pływające pomiędzy Splitem a Dubrownikiem, przybijają do przystani obok starego miasta. Przy zbyt dużym wietrze we wschodniej przystani prom przybija po stronie zachodniej, przed hotelem Korćula. Jeżeli nie miałeś zamiaru zatrzymywać się na

Korćuli, to już pierwszy rzut oka z przystani sprawi, że tego pożałujesz. Bilety na promy samochodowe można kupić w biurze Jadroliniji (tel.715410) lub w biurze informacji turystycznej (po tych samych cenach). Promy zazwyczaj odpływają z Korćuli koło południa (w obie strony).

Z Orebicia na Korćulę można przypłynąć promem osobowym (nie pływa w soboty i niedziele, 15 min, 1 $ w jedną stronę), który przybija obok hotelu Korćula, tuż pod wieżami starego miasta, lub też promem samochodowym, który płynie do Bon Repos, kilka kilometrów za miastem. To pierwsze rozwiązanie jest lepsze, jeżeli szuka się prywatnych pokoi, ale jeżeli chce się rozbić namiot lub zatrzymać się w hotelu, lepiej popłynąć tym drugim statkiem, który przybija obok hotelu Bon Repos w Dominće.

Lumbarda

W odległości 15 min jazdy autobusem od miasta Korćula, niedaleko wschodniego krańca wyspy, leży malownicza, mała miejscowość Lumbarda. Ładna plaża znajduje się po drugiej stronie winnic, za supermarketem. Teren wokół latarni morskiej, na wschodnim krańcu Korćuli należy do tajnej bazy wojskowej i nie mają tam wstępu cudzoziemcy.

Personel hotelu Lumbarda (tel.712602) pomaga w znalezieniu prywatnych pokoi. Kilka kempingów znajduje się przy drodze obok hotelu.

Nazwa Grk, jaką nosi białe wino wytrawne z okolic Lumbardy, pochodzi od greckich osadników, którzy założyli kolonię Korkyra Melania (Czarna Korćula) w IV w. p.n.e.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *