Krk – Baska

KRK

Krk jest największa wyspą Chorwacji (pow. 409 km2). Wybrzeże wschodnie jest pozbawione roślinności z powodu wiejących z kontynentu wiatrów, a tereny znajdujące po zachodniej stronic wyspy, zwłaszcza w okolicy miasta Krk, mają więcej zieleni. W 1989 r. wyspa uzyskała a połączenie z lądem dzięki największemu na świecie betonowemu mostowi łukowemu – jego rozpiętość wynosi aż 390 m. Spowodowało to gwałtowny rozwój przemysłu – zbudowano między innymi lotnisko i kilka zakładów przemysłowych na północy wyspy, zaś w jej południowej części powstały wielkie hotele. Tym niemniej, największe miasto Krk jest bardzo malownicze i ma bogatą historię. Ślicznie położona Baska jest najstarszym ośrodkiem piśmiennictwa w języku narodowym – to stąd pochodzi pisana głagolicą tzw. Baśćanska Ploća.

Najstarszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie, a w I w. p.n.e. Rzymianie założyli tu osadę Curicum. W VI w. n.e. Słowianie przejęli panowanie nad wyspą, wypierając dotychczasowych mieszkańców. Od XII do XIX wieku wyspa Krk była pod zwierzchnictwem weneckim.

Miasto Krk i otaczające go tereny cieszyły się prawie całkowitą autonomią pod rządami książąt ze znanego chorwackiego rodu Frankopanów. Następnie zwierzchnictwo nad wyspą przejęły Austro-Węgry i dopiero traktat w Rapallo w 1920 r. przyznał Krk Chorwacji.

Orientacja i informacje

Autobus z Baśki i Rijeki zatrzymuje się przy przystani, kilka minut marszu od starej części miasta Krk. Na dworcu autobusowym nie ma przechowalni bagażu. Numer kierunkowy do Krku: 051.

Zwiedzanie

Zamek frankopański z XIV w. i śliczna, romańska katedra z XII w. znajdują się w dolnym mieście, obok przystani. Na uwagę zasługuje 3-nawowa romańska bazylika św. Kvirina z X-XI w. oraz kościół Gospe od Zdravlja z XII w. Warto zagłębić się w wąskie uliczki Krku, które kryją między innymi wiele pięknych patrycjuszowskich domów.

Noclegi

Kempingi – W pobliżu miasta leżą 3 kempingi. Najbliższy to Autocamp Jezevac (tel.221081), położony nad morzem, 10 min piechotą na południowy zachód od miasta. Skaliste podłoże sprawia, że wbicie śledzi namiotu w ziemię jest prawie niemożliwe, ale jest wiele kamieni, do których można przywiązać linki. Na kempingu jest dużo cienia i kilka miejsc, gdzie można popływać. Camping Bor usytuowany jest na wzgórzu, w głębi lądu. Camp Politin FKK (tel.221351) jest kempingiem dla naturystów, znajdującym się na południowy wschód od Krku, zaraz za dużymi hotelami.

Pozostałe kempingi na wyspie (pomijając te w Baśce, wymienione dalej) znajdują się w następujących miejscowościach: Njivice – kemping Njivice (tel.846168); Malińska – kempingi Draga (tel.859555), Ada (tel.859113), Glavotok (tel.227240), Malińska (tel.859121); Punat – kempingi Pila (tel.854020), Maslinik (tel.854515) i nudystyczny Knnobe (tel.854036); Śilo – kemping Tiha (tel.852170).

Schroniska – Od poł.VI do IX można zatrzymać się w schronisku młodzieżowym Ljetovaliśte Feńalnog Saveza (tel.854037) w Punacie, pomiędzy Krkiem a Baśką. W Punacie zatrzymują się wszystkie autobusy jadące do Baśki.

Kwatery prywatne – Biuro Kvarner Express, mieszczące się w porcie, oferuje prywatne kwatery po 19 $ za pokoje dwuosobowe z 30% dopłatą, jeżeli pobyt trwa krócej niż 4 dni. Podobne pokoje można rezerwować w agencji turystycznej na dworcu autobusowym lub w Adriatours na starym mieście.

Podróż

Ok. 13 autobusów kursuje codziennie pomiędzy Rijeką a miastem Krk (56 km, 1,5 godz.), z których 7 jedzie dalej do Baśki (20 km, 1 godz.). Jeden z autobusów z Rijeki zaczyna i kończy bieg w Zagrzebiu (229 km). Z Krku można dojechać do Lośinja, ale trzeba przesiadać się w miejscowości Malińska i sprawdzić dokładnie połączenia (są tylko 1-2 dobre dziennie).

BASKA

Baśka, położona na południowym krańcu wyspy Krk, jest popularną miejscowością wypoczynkową z długą na 2 łon kamienistą plażą. Malowniczo położona u stóp wysokiego pasma górskiego, może z powodzeniem konkurować z Krkiem, stanowi też doskonałą bazę wypadową do pieszych wędrówek po okolicy. Najlepszym punktem widokowym w miasteczku jest usytuowana na wzgórzu kaplica Sveti Ivan.

Orientacja i informacje

Autobus z Krku zatrzymuje się na skraju starego miasta, pomiędzy plażą a zatoką. Biuro informacji turystycznej (tel.856971) mieści się przy Zvonimirova 114, niedaleko przystanku.

Noclegi

Kempingi – W Baśce są 2 kempingi. Camping Zablaće (tel.856909, czynny od V do IX), znajduje się na plaży i widać go z dworca autobusowego (spójrz na południowy zachód tam, gdzie stoją rzędy przyczep), ale w czasie deszczu zamienia się w jeziorko.

Lepszym miejscem jest FKK Camp Bunculuka (tel.856806, od V do IX), kemping dla naturystów położony za wzgórzem, na wschód od zatoki (15 min marszu). Kemping leży blisko miasta, w spokojnym, ocienionym miejscu.

Kwatery prywatne – Ludzie wynajmujący pokoje w Baśce zapewne nie chcą, by turysta spał w samotności. Zarówno w agencjach, jak i w domach z wywieszką sobe znalezienie pokoju jednoosobowego jest prawie niemożliwe. Większość właścicieli nie wynajmuje też pokoi na jedną noc, odsyłając turystów do hotelu. Do Baśki napływa tak wielu niemieckich i austriackich letników, że gospodarze mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków i zawyżanie cen.

Wszystkie agencje pobierają takie same opłaty za wynajęcie kwatery i mają w ofercie prawie wyłącznie drogie pokoje I kategorii i tylko kilka II i III kategorii. Za pokój dwuosobowy trzeba zapłacić przynajmniej 28 $ (plus 20% przy pobycie krótszym niż 4 dni). Dodatkowo płaci się podatek turystyczny w wysokości 1,30 $ od osoby za dzień.

Prywatnych kwater można szukać za pośrednictwem biura informacji turystycznej przy ul. Zvonimira 114 odchodzącej od dworca autobusowego. Agencja Amplus mieści się obok budynku Rijećka Banka, a agencja Kompas w pobliskim hotelu Corinthia.

Hotele Małe, skromne pokoje bez łazienek oferują hotele Velebit i Baśka przy głównej plaży, w cenie 18 $ i 29 $ za pokój jedno- i dwuosobowy, ze śniadaniem wliczonym w cenę (drożej w lecie, czynne VI-poł.IX). Rezerwacji noclegów należy dokonywać w recepcji pobliskiego hotelu Corinthia (tel.856824), w którym podawane są również śniadania. Trzeba przy tym nalegać, że chce się nocować w tanich pokojach hoteli obok, ponieważ recepcjoniści będą próbowali ulokować cię w dużo droższym głównym hotelu Corinthia.

Podróż

Prom z Baśki do Loparu na wyspie Rab pływa 3-4 razy dziennie (VI-poł.IX, 6 $). Przez pozostałą część roku ci, którzy zmierzają dalej na południe, muszą najpierw wrócić do Rijeki. Prom do Loparu odpływa z przystani, do której trzeba iść niecały kilometr przez stare miasto, kierując się w kierunku południowo-wschodnim.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *