Planowanie podróży do Chorwacji

Planowanie podróży do Chorwacji

Informacje na temat interesujących miejsc można uzyskać jeszcze przed przyjazdem do Chorwacji: listownie, faksem albo pocztą elektroniczną. Jednym ze źródeł informacji jest Hrvatska turistićka zajednica (Ogólnokrajowy Punkt Informacji Turystycznej) z siedzibą w Zagrzebiu (ul. Iblerov trg 10/IV, tel.01/4699333, fax 4557827, info@htz.hr, www.hrvatska.hr). W Polsce Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji działa w Warszawie (ul. Chmielna 16/2, tel.22/8285193, fax 8285190, info@ chorwacja.home.pl, www.chorwacja. home.pl).

Chorwacja w Internecie:
• www.htz.hr – oficjalna strona Chorwacji;
• www.hrvatska.hr — chorwacka wspólnota turystyczna (Hrvatska turistićka zajednica; organizacja odpowiedzialna 26 za promocję turystyki w Chorwacji);
• www.chorwacja.hr – polskojęzyczna wersja strony www.hrvatska.hr;
• www.hznet.hr – chorwacka kolej, rozkład jazdy;
• www.akz.hr – rozkład jazdy autobusów z Zagrzebia;
• www.autotrans.hr — rozkład jazdy autobusów z Rijeki;
• www.ak-split.hr – rozkład jazdy autobusów ze Splitu;
• www.jadrolinija.hr — promy Jadrolinii;
• www.hak.hr — chorwacki automobilklub HAK;
• www.croatiaairlines.hr – samoloty Croatia Airlines;
• www.diving.hr – nurkowanie w Chorwacji;
• www.kvarner.hr — strona Kvarneru;
• www.dalmacija.net – strona Dalmacji;
• www.istra.com – strona Istrii;
• www.adriatica.net – m.in. rezerwacja noclegów.

Inne adresy internetowe, np. z informacjami o miejscowościach, umieszczono w dalszej części przewodnika.

Informacja i mapy

Biura informacji turystycznej W Chorwacji. Oficjalne placówki nazywają się Turistićka zajednica. W dużych miastach jest to najczęściej Turistićka zajednica grada, a w mniejszych -Turistićka zajednica mjesta. Istnieją też gminne biura – Turistićka zajednica općine oraz Turistićka zajednica żupanje. Jakość ich usług jest bardzo zróżnicowana (dobre są np. w Rijece, Zadarze oraz w głębi kraju, a kiepska — np. w Szybeniku). Adresy biur w poszczególnych miejscowościach (na ogół z adresem internetowym) podano w części krajoznawczej przewodnika.

Od kwietnia do końca października działa też ogólnochorwacka telefoniczna informacja turystyczna (tel.62/ 999999, przy połączeniach z zagranicy tel.385/62/999999), reklamowana jako „Chorwackie Anioły” (Hmatski Andjeli). Informacje udzielane są w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim.

Agencje turystyczne. Wiele prywatnych agencji zajmuje się także informacją turystyczną (nie zawsze są przy tym obiektywne). Organizują wycieczki, część pośredniczy w wynajmie noclegów, na ogół wyszukując wolne łóżka na kwaterach prywatnych lub apartamentach (teoretycznie, bo w sezonie na wybrzeżu miejsca trzeba rezerwować z wyprzedzeniem).

Mapy i plany miast. Jadącym na wybrzeże przydadzą się wydane w Polsce mapy wydawnictwa MGV: Wybrzeże Dalmatyńskie — część północna i środkowa oraz Wybrzeże Dalmatyńskie – część środkowa i południowa (1:200 000).

O bardziej szczegółowe mapy najlepiej postarać się już na miejscu. Bardzo dokładne są bezpłatne publikacje tzw. żupanii (jednostki podziału administracyjnego), niekiedy dostępne w biurach informacji turystycznej. Popularnością cieszą się też bezpłatne arkusze obejmujące cały kraj (w skali 27 1:1 000 000), z zaznaczeniem głównych atrakcji na rewersie.

Niektóre biura informacji turystycznej oferują prowizoryczne plany miast (plan grada), zwykle wystarczające do zwiedzania. Za lepsze wydawnictwa płaci się dość sporo (30—45 kn).

Co trzeba zobaczyć w Chorwacjii.

Mając do dyspozycji tydzień, warto najpierw odwiedzić Jeziora Plitwickie, a następnie objechać Istrię, aby zobaczyć takie atrakcje, jak bazylika Eufrazjana w Poreću, amfiteatr w Puli, Park Narodowy Brijuni, najmniejsze miasto świata – Hum, Jama Baredine, oraz popłynąć na wycieczkę statkiem po Kanale Limskim. Inną propozycją tygodniowej wycieczki jest rejs promem z Rijeki do Dubrownika, podczas którego zawija się m.in. do miasta Korćula. Można tak zaplanować podróż, aby na dobę zatrzymać się na Korćuli i popłynąć do Dubrownika następnego dnia. Na zwiedzanie najbardziej znanego miasta Chorwacji trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa dni. Trzeciego warto wybrać się na wyspę Lokrum lub wspiąć na wzgórze Sró, z którego roztaczają się przepiękne widoki na miasto. Wrócić można promem lub magistralą wzdłuż wybrzeża (samochodem lub autobusem), zwiedzając po drodze Szybenik i Park Narodowy Krka lub Zadar.

Planując dwutygodniowe wakacje, można połączyć powyższe propozycje: najpierw wybrać się na Istrię, a potem promem na południe. Inna opcja to przedłużenie wycieczki do Dubrownika i zwiedzenie w drodze wzdłuż wybrzeża nie tylko Szybeniku, Parku Narodowego Krka i Zadaru, ale też Stonu u nasady półwyspu Peljeśac, Splitu i, obowiązkowo, Jezior Plitwickich.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *