Rab

RAB

Wyspa Rab (pow. 93,6 km2) jest jedną z najładniejszych wysp na Adriatyku, a jednocześnie jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie. Północno-wschodnia część wyspy jest naga i skalista, a południowo-zachodnia jest porośnięta sosnowymi lasami. Wysokie góry chronią wyspę Rab przed zimnymi wiatrami z północy i wschodu.

Średniowieczne miasto Rab zostało zbudowane na wąskim półwyspie, wysuniętym na południe, do którego przylegają osłonięte zatoki. Stare budynki z kamienia przylegają do zbocza wysokiego klifu wznoszącego się nad portem. Przez kilka wieków miasto należało do Wenecji, by w w XIX w. przejść pod panowanie austriackie.

Do dziś na całej wyspie język niemiecki słyszy się na równi z chorwackim. Wszystko, co łączy się z pobytem tutaj – czyli transport, noclegi i jedzenie – jest bardzo drogie. Warto jednak zajrzeć na wyspę i do miasta, choćby ze względu na bardzo dogodne położenie między Krkiem a Zadarem, nie wspominając już o samej urodzie tego miejsca.

Orientacja

Dworzec autobusowy znajduje się na tyłach nowego centrum handlowego, naprzeciwko domu towarowego Mer-lcur, 5 min na piechotę od starego miasta. Duże promy Jadrolinija cumują przy hotelu Riva na starym mieście.

Chociaż na dworcu autobusowym znajduje się napis garderoba (przechowalnia bagażu), nie można z niej zbyt długo korzystać, bo dworzec jest otwarty tylko przez kilka godzin.

Informacje

Turist Biro mieści się przy Arba Municipium, naprzeciwko poczty na starym mieście. Poczta jest czynna pn.-sb. 7.00-20.00. Numer kierunkowy na wyspę Rab: 051.

Zwiedzanie

Ponad dachami domów pokrytych czerwonymi dachówkami wznoszą się cztery wysokie wieże kościelne. Idąc na północ od klasztoru św. Antoniego (z 1115 r.) ulicą Rade Konćara dochodzi się do romańskiej katedry, przy której znajduje się taras z widokiem na morze. Nieco dalej, za wysoką romańską wieżą i jeszcze jednym klasztorem napotyka się następny taras, a tuż obok niego kościół św. Justyny (XVI w.) obecnie pełniący rolę niewielkiego muzeum sztuki sakralnej. Zaraz za następną kaplicą można zobaczyć małą bramę, przez którą wchodzi się do parku. Obok stoją ruiny klasztoru Benedyktynów z XI w.

Ulica Rade Konćara kończy się przy północnej części murów miejskich -stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto, zatokę, morze i wzgórze. Panorama jest szczególnie piękna tuż po zachodzie słońca. Na północ od murów rozciąga się rozległy park miejski z licznymi, ocienionymi ścieżkami – idealne miejsce na spacer.

Imprezy cykliczne

Na wyspie odbywają się co roku Targi (25-27 VII) i Wieczory Muzyczne (VI-IX).

Noclegi

Kemping – Najtańszy nocleg na wyspie Rab można znaleźć kierując się na południe wzdłuż brzegu morza. Po około 25 min dochodzi się do Autocampu Padova (tel.724355) w Banjolu (3 $ od osoby, 1,50 $ za namiot). Na tym terenie, pośród drzew rosnących obok kempingu, można rozbić namiot z dala od zgiełku i przyczep kempingowych. Plaża znajduje się zaraz poniżej tego miejsca.

Kwatery prywatne – Kilka agencji zajmuje się wynajmowaniem prywatnych pokoi, m.in. Turist Biro Palit (IV-X) i Turist Biro Kristofor (oba usytuowane blisko dworca autobusowego). Gdyby te były zamknięte, można spróbować Arba Tours za dworcem autobusowym, Mer-kurtourist obok supermarketu nad morzem i Turist biro przy Arba Municipium. Oficjalna cena za pokój jedno- i dwuosobowy I kategorii z łazienką wynosi 15 $ i 24 $ w VII i VIII (13 $ i 19$ w VI i IX, 11 $ i 16 $ przez pozostałą część roku). Za pokój jedno- i dwuosobowy III kategorii płaci się w VII i VIII 10 $ i 14 $ (taniej przez pozostałą część roku). Przy pobycie do 3 dni dolicza się dodatkowo 30% ceny. Niektóre agencje nie pobierają podatków i dodatkowych opłat w okresach, kiedy jest mały ruch.

Na dworcu autobusowym do turystów mogą podchodzić kobiety oferujące prywatne kwatery, na ogół atrakcyjne cenowo.

Hotele – Hotel International (tel.711266), stojący przy Korzo nad samą zatoką, oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienką i śniadaniem po 27 $ i 40 $ w VI i IX, latem ceny są nieco wyższe. Jeśli pogodzić się z cenami, hotel sprawia miłe wrażenie. Do wszystkich oficjalnych cen noclegów trzeba dodać 1 $ za noc od osoby w ramach „podatku turystycznego”.

Gastronomia

Jedną z niewielu restauracji w Rabie wystawiających menu na zewnątrz jest Alibaba, mieszcząca się przy ulicy Ivana Lole Ribara na starym mieście. Nie jest tam tanio, ale można liczyć na duży wybór dań z owoców morza, na dodatek wśród mieszkańców uchodzi za najlepszy lokal w mieście.

W bufecie domu towarowego Merkur, obok dworca autobusowego, wywieszone są ceny drinków, a dania z pieczonego na grillu mięsa można zjeść w sali jadalnej. W podziemiach Merkur a mieści się dobry supermarket, gdzie można zaopatrywać się w artykuły spożywcze.

Podróż

Autobus – Najpewniejszym sposobem dotarcia na wyspę Rab jest dojazd jednym z dwóch autobusów, kursujących codziennie pomiędzy Rabem a Rijeką (115 km, 10 $). W sezonie turystycznym jeździ także bezpośredni autobus z Zagrzebia do Rabu (211 km, 5 godz., 18 $). Ponieważ czasem autobusy są przepełnione, warto kupować bilety wcześniej. Z Rabu do Zadaru nie kursuje żaden bezpośredni autobus. Należy wsiąść do autobusu jadącego do Zagrzebia lub Rijeki i wysiąść w Jablanacu (3,50 $), przez który przejeżdżają autobusy w kierunku Zadaru. Dojazd z Zadaru do Rabu jest o wiele trudniejszy, ponieważ rzadko jeżdżą autobusy z Jablanaca do Rabu.

Wszystkie miejscowe agencje posiadają rozkłady jazdy autobusów i promów wywieszone w biurach.

Prom – Promy z Baśki na wyspie Krk do miejscowości Lopar na północnym krańcu wyspy Rab kursują 3-4 razy dziennie od VI-poł.IX (6 $).

Jeżeli nie jedzie się bezpośrednim autobusem z/do Rijeki czy Zagrzebia, dotarcie promem z Jablanaca do Miśnjaka na wyspie Rab, który kursuje dość często przez cały rok, może być nieco problematyczne. Jablanac znajduje się 4 km od głównej drogi Rijeka-Split (cały czas w dół). Żaden miejscowy autobus nie kursuje z Miśnjaka do miasta Rab (11 km).

Duże promy Jadrolinija, pływające wzdłuż wybrzeża pomiędzy Rijeką a Dubrownikiem, na ogół zatrzymują się na Rabie kilka razy w tygodniu. Jest to na pewno najłatwiejszy, chociaż nie najtańszy sposób dotarcia na wyspę. W drodze na północ promy przybijają do wyspy w środku nocy, a gdy są złe warunki pogodowe, nie zatrzymują się w ogóle.

Latem można pojechać na jednodniową wycieczkę statkiem na wyspę Lośinj (1 lub 2 razy w tygodniu, 17 $ w obie strony).

LOPAR

Autobus jadący z Loparu do miasta Rab zatrzymuje się przy Pizzeri Aloha, naprzeciwko małej przystani dla łodzi, ok. 300 m od miejsca gdzie przybijają promy. Przystanek nie jest oznakowany, więc trzeba o niego zapytać. Co 1 lub 2 godz. odjeżdża z niego autobus do miasta Rab (12 km). Na kilku domach w okolicy znaleźć można zwykle wywieszki sobe. Kemping Rajska Plaża (nazywany także San Marino) leży ok. 3 km na południe od przystani promowej, po drugiej stronie półwyspu.

WYBRZEŻE OD RIJEKI DO ZADARU

Odcinek wybrzeża między Rijeką a Zadarem, osłonięty od morza kolejno wyspami Krk, Rab i Pag, jest wyjątkowo malowniczy – strome zbocza wysokich gór wyrastają wprost z morza. Od głównej drogi odchodzi wiele bocznych dróżek, opadających serpentynami w stronę morza i niejednokrotnie prowadzących do małych przytulnych pól kempingowych, położonych nad uroczymi zatoczkami.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *