Solin

SOLIN

Ruiny starożytnego miasta Solin (rzymska Salona), leżącego pomiędzy winnicami u stóp gór, w niewielkiej odległości na północny wschód od Splitu, są najciekawszym odkryciem archeologicznym w Chorwacji. Solin, dziś otoczony ruchliwymi szosami i zakładami przemysłowymi, był niegdyś stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji, od czasów, kiedy Juliusz Cezar nadał mu status kolonii. Salona długo opierała się najazdom plemion barbarzyńskich. Dopiero w 614 r. została opuszczona przez mieszkańców, którzy uciekli do Splitu i na okoliczne wyspy w obliczu zagrożenia, jakie niosły ataki Awarów i Słowian.

Zwiedzanie

Dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania jest wielki parking w pobliżu snack baru Salona. Manastirine, ogrodzony teren za parkingiem, leżący pierwotnie poza starożytnym miastem, był miejscem pochówku pierwszych chrześcijańskich męczenników. Najciekawsze są pozostałości cmentarza i bazylika z V w. Tusculum, wznoszące się ponad Manastirine, stanowi muzeum archeologiczne z ciekawymi rzeźbami umieszczonymi w murach i w ogrodzie. Kompleks Manastirine i Tusculum jest częścią rezerwatu archeologicznego, który można zwiedzać w godz. 7.00-14.00.

Porośnięta cyprysami ścieżka prowadzi na południe, do północnej części murów miejskich Solina. Należy zwrócić uwagę na akwedukt biegnący po wewnętrznej stronie u podstawy murów. Widoczne z murów ruiny były niegdyś ośrodkiem życia religijnego pierwszych chrześcijan. Należała do niego trzynawowa katedra z V w. i małe baptysterium z kolumnami w środku. Od strony wschodniej do katedry przylegają publiczne łaźnie.

Na południowym zachodzie stoi wschodnia brama miejska, Porta Caesarea, później wchłonięta przez miasto rozbudowujące się we wszystkich kierunkach. W bramie można jeszcze dzisiaj obejrzeć koleiny w kamiennej drodze, pozostawione przez starożytne rydwany.

Idąc na zachód wzdłuż murów miejskich, po ok. 500 m dociera się do bazyliki Kapljuc, stojącej po prawej stronie, jeszcze jednego miejsca wiecznego spoczynku męczenników. Na zachodnim krańcu Salony znajduje się wielki amfiteatr z II w., zniszczony dopiero w XVII w. przez Wenecjan, nie chcących, by służył jako miejsce schronienia dla tureckich najeźdźców.

Podróż

Do ruin miasta można dotrzeć miejskim autobusem #1, który jeździ do snack baru Salona, co 30 min z Trgu Republike w Splicie. Autobus #16 również przejeżdża przez Solin, ale trzeba wysiąść przy drodze do Sen ja i murach miejskich, a następnie iść starą drogą ok. 1 km do snack baru.

Z amfiteatru w Solinie łatwo dojechać do Trogiru, wsiadając na przystanku przy pobliskiej drodze do jadącego na zachód autobusu #37 (wcześniej zakup w Splicie bilet autobusowy na 3 strefy). Jeżeli jednak chcesz wrócić do Splitu, przejdź przejściem podziemnym na drugą stronę drogi i wsiądź do autobusu #37, jadącego w kierunku wschodnim (bilet na 1 strefę).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *