Stari Grad

STARI GRAD

To malownicze miasteczko położone w północnej części wyspy może jednak trochę rozczarować po wcześniejszej wizycie w Hvarze. Stari Grad znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś stała starożytna latarnia morska. Nazwa Hvar pochodzi od greckiego słowa phaios – latarnia morska. Stari Grad był stolicą wyspy do 1331 r., w którym to roku Wenecjanie przenieśli centrum administracyjne do Hvaru. Z tych czasów pochodzi spora, średniowieczna dzielnica, którą do dziś można podziwiać w centrum miasta. Warto też zwiedzić pałac chorwackiego poety Petara Hektorovicia (1487-1572), przy którym znajduje się sadzawka z rybami i ogród.

Noclegi

Kamp Jurjevac (VI-pocz.IX) leży niedaleko przystani, w samym centrum miasta. Jest słabo oznakowany, więc należy o niego zapytać.

Właściciele prywatnych pokoi rzadziej kręcą się przy przyjeżdżających autobusach i promach niż w Hvarze. Jeśli agencje wynajmujące pokoje są zamknięte, trzeba szukać kwater na własną rękę.

Podróż

Lokalne promy ze Splitu przypływają do miejscowości Stari Grad trzy razy dziennie (7 $). Raz w tygodniu w niedziele wieczorem zawijają też tutaj promy kursujące z Velej Luki do Anlcony we Włoszech (44 $). Przystań promowa znajduje się ok. 2 km od miasta w otoczonej sosnami zatoce, do której prowadzi ładna ścieżka. Do przystani można dojechać autobusem. 3 autobusy dziennie kursują z miasta do Hvaru (2 $ plus 1 $ za jedną sztukę bagażu).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *