Zagrzeb – Komunikacja

Choć nie tak piękna i dostojna jak Dubrownik czy Split, stolica Chorwacji także jest warta odwiedzin. Ma ciekawą, wcale nie wielkomiejską starówkę, z kilkoma cennymi kościołami oraz sporą liczbą muzeów i galerii, w których zgromadzono imponujące zbiory drogocennych chorwackich dzieł sztuki. Górzyste okolice stolicy nadają się na piesze wędrówki. W pobliżu są zabytkowe miasta (Samobor, Varazdin), zamki (Trakośćan, Veliki Tabor), najważniejsze w kraju sanktuarium maryjne (Marija Bistrica), uzdrowiska (Varaźdinske Toplice), a także… środek kuli ziemskiej (Ludbreg).

Główne atrakcje w Zagrzebiu:

• Starówka w Zagrzebiu –  Kilka cennych kościołów, wspaniale muzea i galerie.

• Park Przyrody Medvednica –  Wycieczka na szczyt Slieme, do jaskini Veternica i zamku Medvedgrad.

• Hrvatsko Zagorje –  Kraina zielonych wzgórz między Zagrzebiem a słoweńską granicą. Skansen, zamki oraz najważniejsze chorwackie sanktuarium maryjne Marija Bistrica z cudowną figurą Matki Boskiej.

• Varazdin –  Spokojne barokowe miasteczko z ładnym zamkiem i ciekawymi imprezami. Dla relaksu kąpiel w jeziorze Brigadirsko lub termach Varażdinskich Toplic.

ZAGRZEB

Zabudowa miasta, ukształtowana w dużej mierze według kanonów obowiązujących w ck monarchii, nie ma nic wspólnego z architekturą śródziemnomorską. W Zagrzebiu mieszka ok. 800 tys. ludzi (są też dane mówiące o ponad milionie), co – jak na chorwackie standardy – jest liczbą imponującą (drugi pod tym względem Split ma zaledwie 174 tys. mieszkańców). Na dodatek populacja miasta stale rośnie, jako że przybywa tu za chlebem ludność z prowincji, głównie ze zubożałej w wyniku ostatniej wojny Sławonii. Zagrzeb stanowi główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, komunikacyjny i uniwersytecki (ponad 50 tys. studentów), wyraźnie dominujący nad śródlądową częścią kraju (wybrzeże rządzi się swoimi prawami).

Samochód

Do Zagrzebia wiodą wszystkie chorwackie autostrady. Z Polski najczęściej przyjeżdża się tu od strony Mariboru (drogą, która w okolicach Kra-piny zmienia się w autostradę) lub od przejścia granicznego Gorićan/Letenye (autostrada na prawie całym odcinku). Podróżując z Zagrzebia nad morze, dociera się autostradą do Karlovaca, skąd można pojechać na zachód, w kierunku Rijeki, lub na południe, do Plitwic i Zadaru. Jadąc z Zagrzebia na południowe wybrzeże, warto skorzystać z nowej autostrady Al, zaczynającej się koło miejscowości Bosiljevo na zachód od Karlovaca i wiodącej m.in. przez Ogulin i Gospić do Zadaru i dalej prawie do Szybeniku. Inna ważna trasa, choć niezbyt przydatna dla polskiego turysty, wiedzie z Zagrzebia do Lubiany. Dla tych, którzy chcą zwiedzić Sławonię, istotne będzie jej wschodnie przedłużenie – autostrada do Slavonskiego Brodu i dalej w stronę granicy serbskiej. Przebiega przez rzadko zaludnione tereny, gdzie właściwie nic nie ogranicza prędkości.
Jazda samochodem po Zagrzebiu to lekki koszmar, który nie odbiega zbytnio od tego, co się dzieje w dużych polskich miastach. Dojazd do centrum oznakowano, ale parkowanie jest utrudnione ze względu na większą liczbę chętnych niż miejsc.

Samolot

Linie krajowe obsługiwane przez Croatia Airlines łączą Zagrzeb z Dubrownikiem, Splitem, Zadarem, Pulą i miejscowością Boi na wyspie Brać.

Pociąg

Pociągi krajowe zapewniają połączenia z większymi miastami w całej Chorwacji (do niektórych, np. Dubrownika, dojeżdżają specjalne kolejowe autobusy). Dojechać można m.in. do: Rijeki (3-6 połączeń dziennie; 96 kn), Puli (do 4 połączeń; 127 kn), Zadaru (do 4 połączeń, przesiadka w Kninie; 134-149 kn), Splitu (3-4 połączenia; 138-153 kn), Varażdina (ponad 10 połączeń; 47 kn), Koprivnicy (ok. 10 połączeń; 41 kn) i Osijeka (ok. 10 połączeń; 96 kn). W sezonie organizowane są promocje na liniach łączących stolicę z Adriatykiem, np. ze Splitem, Szybenikiem i Zadarem.
Dworzec kolejowy (Żeljeznicki kolodvor) zajmuje wielki zabytkowy budynek przy Trgu kralja Tomislava 12, ok. kilometra na południe od Trgu bana Jelaćića. Działają w nim: restauracja, bary szybkiej obsługi, agencje turystyczne itd. Przechowalnia bagażu (garderoba) jest całodobowa.

Autobus

Z Zagrzebia można dojechać do prawie każdego większego miasta. Mniej więcej co godzina są połączenia z: Rijeką (80-130 kn), Splitem (115-143 kn), Plitwicami (48-80 kn), Zadarem (97— 157 kn) czy Varażdinem (ok. 50 kn). Nieco rzadziej dociera się do takich miejsc, jak: Pula (114—161 kn), Makar-ska (127-150 kn), Rovinj (ok. 130-182 kn), Dubrownik (160-189 kn) czy Osijek (96-126 kn). Po kilka autobusów jeździ też m.in. do: Poreća (100-159 kn), Novi Vinodolski (ok. 94-113 kn), na wyspy Krk (127-144 kn), Rab (ok. 140 kn) i Pag (133-172 kn).

Dworzec autobusowy (Autobusni kolodvor) znajduje się przy ul. Drzićeva, niespełna 2 km na południowy wschód od Trgu bana Jelaćića (dojazd zob. Komunikacja miejska). Są tu liczne udogodnienia dla turystów: całodobowe kasy, dużo sklepów, restauracji, kantor, bankomat itd. Przechowalnia bagażu (garderoba) działa non stop, ale jej usługi są dość drogie (1,20 kn/godz. za przeciętny bagaż).

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Podczas zwiedzania miasta nie trzeba korzystać z komunikacji publicznej -wszędzie bez trudu dotrze się pieszo. Tym, którzy za spacerowaniem nie przepadają, warto polecić linię tramwajową #6, która łączy Trg bana Jelaćića z dworcami kolejowym i autobusowym. Między Trgiem bana Jelaćića a dworcem kolejowym kursuje też tramwaj #13, a autobusowym – #8. Bilety kupuje się w kiosku (6,50 kn), ewentualnie u kierowcy (8kn). Korzystny jest bilet całodzienny (18 kn).

Niebagatelną funkcję pełnią koleje linowe. Wagonik Uspinjaća kursuje z ul. Tomiceva, łącząc Donji grad i Gradec (6.30-21.00 co 10 min; 3 kn/os., cała kabina 27 kn). Poszukującym wytchnienia od miejskiego zgiełku przyda się Sljemenska źićara (8.00-20.00 co godz.; 17 kn powrotny, 11 kn w jedną stronę), kolejka wywożąca na Sljeme (1030 m n.p.m.), najwyższy szczyt sąsiadującego z Zagrzebiem masywu Me-dvednica. Jej dolna stacja znajduje się w przysiółku Graćani (dojazd z centrum tramwajami #8 lub 14 do końca, stąd #15 do końca i tunelem dla pieszych). Informacja o połączeniach komunikacji miejskiej: www.zet.hr.

Taksówki Postoje w centrum są m.in. przy dworcu kolejowym, ul. Praskiej, w okolicach Teatru Narodowego i przy Ilicy. Godzina postoju taksówki kosztuje 80 kn.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *