Orebic

OREBIĆ

W Orebiciu, leżącym na południowym wybrzeżu półwyspu Peljeśac pomiędzy Korćulą a Ploće, są o wiele ładniejsze plaże niż w Korćuli, położonej w odległości 2,5 km po drugiej stronie przesmyku. Dogodne połączenia promowe z Korćulą sprawiają, że Orebić jest doskonałym miejscem zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na dłuższy pobyt. Wszystkie autobusy do/z Dubrownika czy Zagrzebia przejeżdżają przez miasto.

Zwiedzanie i wycieczki piesze

Na wschód od portu, o 2 km marszu mało ruchliwą drogą biegnącą nad morzem, leży piękna plaża. Asfaltowa dróżka zaczynająca się przy hotelu Bellevue prowadzi na wzgórze, gdzie stoi stary klasztor Franciszkanów. Klasztor zasługuje na zwiedzenie, a widoki z góry wynagradzają trud wspinaczki.

Nieco trudniejsza jest wycieczka na szczyt góry Ilija (961 m), nagi, szary masyw, który wnosi się nad Orebiciem. Trasa trzygodzinnej wędrówki, prowadząca przez gęstą roślinność, rozpoczyna się od ulicy Krajla Tomislava (obok katedry, niedaleko portu) i jest oznakowana czerwono-białymi kółkami lub czerwonymi strzałkami. Drugi, nieco trudniejszy szlak na górę Ilija zaczyna się przy klasztorze Franciszkanów. Ostatnie 30 min to wędrówka po bardzo stromym stolcu, a końcówka szlaku miejscami wymaga użycia rąk. Szlak jest bezpieczny i dobrze oznakowany, ale trzeba uważać, żeby nie zgubić się w okolicach szczytu, bo nie ma tu pogotowia górskiego. Ze szczytu góry rozciąga się widok na cale okoliczne wybrzeże.

Noclegi i gastronomia

Turistićki ured Orebić (tel.713014) mieści się obok poczty w pobliżu przystani promowej (IV-IX). Sympatyczny personel pomaga w znalezieniu prywatnej kwatery, oferuje też mapy miasta. Jeżeli biuro informacji turystycznej jest zamknięte, po prostu trzeba poszukać domów z napisami sobe, a na pewno coś się znajdzie.

Autokamp Hauptstrand (tel.713399) leży w odległości 15 min spaceru od portu wzdłuż morza. W pobliżu Orebicia znajduje się kilka innych kempingów, ale poza sezonem należy wcześniej sprawdzić w biurze turystycznym, czy są otwarte. Są to: kemping Orebić (tel.713324), Trstenica (tel.713348) i Bor (tel.713357). Można też udać się do dalej położonych kempingów, w miejscowości Kućiśte – kempingi Antony Boy (tel.719077), Berna (tel.719244) i Palmę (tel.719164); w Viganju – Plaza (tel.719164) i Liberan (tel.719164) oraz w Mokalo – Adriatic (tel.713420). Szczególnie polecany przez turystów jest kemping Perna, który oprócz malowniczego położenia, widoku na miasto Korćula i krystalicznie czystej wody w morzu, oferuje nowe sanitariaty z ciepłą wodą przez całą dobę, lodówki do wynajęcia i tym podobne luksusy; ceny są przy tym bardzo zachęcające: ok. 6 $ za samochód, namiot i 2 osoby.

Jeżeli przyjeżdża się późnym popołudniem autobusem z Dubrownika, dobrze jest spędzić noc w Orebiciu i pojechać porannym promem na Korćulę. Orebić zasługuje jednak na kilkudniowy pobyt, zwłaszcza jeżeli lubi się wędrówki piesze lub kocha plaże.

Podróż

Dwie przystanie promowe i dworzec autobusowy w Orebiciu leżą obok siebie. Autobus kursuje z Orebicia do Dubrownika (113 km, 6 $) rano i wraca po południu. 3 razy dziennie jeździ autobus do Trpanja, a do Loviśta (16 km) 2 razy dziennie. Dodatkowe informacje o autobusach i promach w części Korćulą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *