Trogir

TROGIR

Trogir to malownicze, średniowieczne miasto nad morzem, leżące 20 km na zachód od Splitu. Warto zatrzymać się w tym uroczym miejscu po drodze do/z Zadaru. Jednodniową wycieczkę do Trogiru ze Splitu można z łatwością połączyć ze zwiedzaniem rzymskich ruin w Solinie.

Stara część Trogiru leży na malej wysepce, w wąskim kanale pomiędzy wyspą Eiovo a lądem, niedaleko nadbrzeżnej drogi. Większość zabytków można z grubsza obejrzeć w czasie 15-minutowej wędrówki po mieście. Najbliższa plaża leży 4 km na zachód, przy hotelu Medena.

Orientacja

Serce starego miasta znajduje się o kilka minut marszu od dworca autobusowego. Po przejściu przez mały most koło dworca trzeba przejść przez Północną Bramę. Najładniejsze zabytki Trogiru są rozmieszczone wokół placu Narodni trg, po jego lewej stronie.

Na dworcu autobusowym w Trogirze nie ma przechowalni bagażu. Jeżeli chcesz zwiedzić miasto w czasie przerwy w podróży, bagaże trzeba zabrać ze sobą.

Informacje

W Turist Biro naprzeciwko katedry, można kupić mapy okolicy. Numer kierunkowy do Trogiru: 021.

Zwiedzanie

Najpiękniejszym elementem trzynawowej, weneckiej katedry św. Lovro przy Narodnim trgu, jest romański portal z 1240 r. – dzieło mistrza Rado-vana, przedstawiające Adama i Ewę. Wewnątrz kościoła (wejście przez niepozorne, tylne drzwi) warto zwrócić uwagę na wspaniałą, renesansową kaplicę św. Ivana, prezbiterium, ambonę, cyborium i skarbiec. Można nawet wejść na kościelną wieżę, z której rozciągają się wspaniale widoki. Przy Narodnim trgu stoi ratusz z ładnymi, gotyckimi schodami i renesansową loggią.

Noclegi

Kempingi Camping Rozac znajduje się na wyspie Eiovo (połączonej z Trogirem mostem). Z dworca autobusowego idzie się tam 30 min lub dojeżdża autobusem, jadącym do Okruga. Medena Camping (tel.894141) leży ok. 4 km na zachód od Trogiru, niedaleko drogi prowadzącej do Zadaru. Przed wyruszeniem tam warto się upewnić w biurze turystycznym czy jest czynny.

Kwatery prywatne – Jeżeli chcesz zatrzymać się w Trogirze, Turist Biro naprzeciwko katedry znajdzie dla ciebie pokoje w cenie 11 $ i 18$ za pokój jedno-i dwuosobowy (30% taniej, jeżeli pobyt trwa dłużej niż 4 dni).

Podróż

W Trogirze zatrzymują się autobusy jadące z Zadaru na południe (130 km). Podróżowanie autobusem na północ może być trudniejsze, ponieważ ze Splitu często jedzie komplet pasażerów.

Autobus miejski #37 kursuje pomiędzy Trogirem a Splitem (28 km) co 20 min w ciągu dnia, po drodze zatrzymując się przy lotnisku w Splicie. Jeżeli wybierasz się na jednodniową wycieczkę do Trogiru autobusem #37, kup bilet powrotny do Splitu, ponieważ kasa biletowa na dworcu autobusowym w Trogirze jest często nieczynna. W razie potrzeby można kupić bilet u kierowcy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *