Umag – Historia – Zwiedzanie – Aktywny wypoczynek

Historia – Dzisiejszy Umag zamieszkany był już w czasach rzymskich. Rozwinął się z osady założonej na wyspie — wąski przesmyk oddzielający ją od lądu stopniowo zasypano. Miasto przechodziło z rąk do rąk – we wczesnym średniowieczu stanowiło własność biskupów z Triestu, w 1268 r. kontrolę nad nim przejęła Republika Wenecka. Po jej likwidacji, w 1797 r. Umag został przyłączony do państwa Habsburgów, w którym pozostawał, z krótką przerwą podczas rządów Napoleona, do 1918 r. Następnie znalazł się w granicach Włoch, a w 1945 r. stał się częścią tzw. strefy B należącej do wolnego miasta Triestu. Dopiero 8 lat po wojnie Umag, wraz z Novigradem, oficjalnie przyłączono do Republiki Chorwacji, pozostającej wówczas w granicach Jugosławii.

Zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej zacząć od prostokątnego Trgu Marija i Lina przy nabrzeżu, obok małego skwerku z fontanną i ławeczkami, gdzie są miejsca parkingowe. Wzdłuż nabrzeża, przy którym cumują statki, przebiega Obala J.B. Tita. Podążając nią w stronę niewielkiego mola (z morskim punktem granicznym), po kilku- 3 dziesięciu metrach dociera się do Trgu slobode, na którym jest kilka knajpek ze stolikami na świeżym powietrzu.

Przy placu stoi barokowy kościół NMP (crkva sv. Marije; w sezonie 8.00-19.00, poza sezonem można go oglądać przez oszklone wejście). XVIII-wieczna świątynia ma niezbyt ciekawy front, ozdobiony jedynie sześcioma pilastrami, i wolno stojącą niewysoką dzwonnicę z zegarem i ciekawymi podwójnymi oknami (biforia) na najwyższej kondygnacji. We wnętrzu kościoła znajduje się XV-wieczny wenecki poliptyk. Latem świątynia i pełni rolę sali koncertowej — odbywa się w niej część imprez w ramach Umaśko koncertno ljeto.

Podążając cały czas wzdłuż brzegów półwyspu, okrąża się niemal całą starówkę. Przebiegająca wzdłuż Trgu slobode Obala J.B. Tita prowadzi w kierunku falochronu zamykającego port, skąd ładnie widać marinę przy drugim brzegu portowej zatoki. Niedaleko nasady falochronu, przy Trgu sv. Martina 1 mieści się Muzeum Miejskie (Gradski muzej; tel.052/ 741440; wt.-nd. 10.00-12.00 i 19.00- 22.00, poza sezonem wt.—sb. 10.00— 12.00), w którym warto obejrzeć lapidarium i eksponaty z okresu rzymskiego, np. wydobyte z morza amfory.

Aktywny wypoczynek i rozrywka

Rozmaite wycieczki można zarezerwować za pośrednictwem agencji turystycznych.

Jazda konna Centrum jeździeckie Juricanija (Umag-Katoro, ul. Savudrijska, blisko hotelu Istra, tel.052/743285), Rancho „Goli Vrh” Branko Maglica (Umag-Goli Vrh 31, tel.052/730207).

Kino Obala J.B. Tita, tel.052/741116.

Loty widokowe Karigador (tel.052/ 752440), Aeroklub Umag (ul. Savudrijska, tel.052/753571, tel./fax 743954). Nurkowanie Bori Libra (Trg slobode 2, tel.052/741934, borilibra@pu.htnet.hr), Tiemme (Trg slobode 2, tel.052/741766), Diving center (Umag, Marina Stella Maris, tel.052/710981), Romlaćki klub More (Umag, ul. Istarska 10, tel.052/ 751958).

Paragliding Karlo Bonaćić, tel.052/757951. Rafting Na rzece Kupa w Górskim Rotorze, m.in. agencja Plavo More (ul. Trgovaćka 3a).

Rejsy łodziami (od 2 godz.) Wzdłuż wybrzeża Istrii; wyprawy typu fish pienie (m.in. agencja Plavo More, ul. Trgovaćka 3a). Latem codziennie z portu wypływa katamaran ze szklanym dnem „Sveti Pelegrin” (agencja Tourist Istra, tel.052/741806). Wyprawy na ryby łodzią motorową Rino (tel.052/759602, 759412; zabiera do 5 pasażerów).

Tenis Centrum tenisowe Katoro (ul. Savudrijska, w pobliżu hotelu Istra, tel.052/ 741146), centrum tenisowe Stella Maris (ul. Savudrijska, koło kąpieliska miejskiego w zatoczce, tel.052/741704).

Trasy rowerowe

W północno-zachodniej części Istrii wytyczono kilkanaście tras rowerowych, z których sześć posiada oznaczenia. Dwie przebiegają przez Umag i Savudriję. W biurze informacji turystycznej w Umagu warto poprosić o mapkę Istra Bike. North-west Istra.

Trasa nr 1 (20 km) zaczyna się w osiedlu Savudrija-Baśanija niedaleko latarni morskiej. Prowadzi wzdłuż brzegu w kierunku przylądka Sv. Ivan. Stąd wspina się stopniowo przez Al-beri i Crveni Vrh do najwyższego punktu trasy, którym jest Sv. Petar. Potem następuje ostry zjazd do nadmorskiego osiedla Savudrija-Kanegra, po czym ponowny stromy podjazd. Od Kanegra szlak prowadzi w głąb lądu i powoli się obniżając, zmierza do Katoro (turystyczne osiedle należące do Umagu). Z Katoro trasa wiedzie wzdłuż brzegu do punktu startu.

Trasa nr 2 (ok. 32 km) zaczyna się w Katoro, niedaleko centrum jeździeckiego Juricanija, skąd prowadzi w głąb lądu, przez Murine i dalej na południowy wschód w kierunku osady Vilanija. Tam zaczyna się podjazd do Gornji Picudo, gdzie szlak skręca w prawo na szosę do Juricani i przekracza główną drogę z Umagu do Bu-je, kierując się dalej na południe, przez Sverki (gdzie opuszcza asfalt) i Lukoni do kościoła w Radini. Stąd zaczyna się zjazd ku wybrzeżu, do którego szlak dociera w Ladin Gaj (z kempingiem). Ostatni odcinek trasy jest niemal płaski i wiedzie prawie wyłącznie asfaltową drogą wzdłuż wybrzeża, obok kościoła w Lovrećicu do Umagu i miejsca startu w Katoro.

Imprezy cykliczne

Już od dziesięciu lat w Umagu organizowane są imprezy z cyklu Umaśko koncertno ljeto. Można wówczas nie tylko posłuchać różnych gatunków muzyki, ale także obejrzeć przedstawienia teatralne, wystawy, rewię mody, a nawet wybory miss. Większość koncertów odbywa się w kościele NMP, a imprez – na Trgu slobode. Sierpień to czas turnieju tenisowego Croatia Open.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *