Wyspa Mljet

WYSPA MLJET

Park Narodowy Mljet, utworzony w 1960 r., obejmuje od zachodniej strony jedną trzecią terenu zielonej wyspy Mljet, położonej pomiędzy Korćulą a Dubrownikiem. Na terenie parku znajdują się dwa jeziora o słonej wodzie, otoczone przez porośnięte sosnami zbocza. Większość turystów przyjeżdża tu na jednodniową wycieczkę z Korćuli, ale można także przypłynąć promem i spędzić parę dni. Kto się na to zdecyduje, będzie miał wyspę niemalże tylko dla siebie.

Orientacja

Statki wycieczkowe z Korćuli przybijają na przystań Pomena na zachodnim krańcu wyspy, gdzie umieszczona jest tablica z mapą wyspy.

Zwiedzanie

Od Pomeny idzie się 15 min do przystani nad Veliko Jezero (największe). Tutaj grupy wycieczkowe wsiadają na statek płynący na małą wyspę na jeziorze, gdzie można zjeść obiad w XII-wiecznym klasztorze Benedyktynów, obecnie zamienionym na hotel.

Ci, którzy nie chcą spędzić popołudnia pływając i opalając się na klasztornej wyspie, mogą popłynąć statkiem z powrotem na główną wyspę, pospacerować kilka godzin wzdłuż brzegów jeziora, a potem wrócić późnym popołudniem na Korćulę. Naprzeciwko klasztoru znajduje się mała przystań, gdzie statek może wysadzić pasażerów na żądanie. Nie można obejść jeziora dookoła, ponieważ nie ma mostu nad kanałem, łączącym jezioro z morzem.

Wycieczki zorganizowane

Agencja turystyczna Atlas (tel.711060) w Korćuli organizuje jednodniowe wycieczki na wyspę Mljet 2 razy w tygodniu od poł.IV do poł.X. Wycieczka trwa od 8.30-18.00 i kosztuje 33 $ od osoby, w tym wstęp do parku (6 $). Podróż stateczkiem z Korćuli do Pomeny zajmuje 2 godz. W cenę wycieczki nie jest wliczony obiad w hotelu na wyspie Mljet, a że jest tam drogo, lepiej wziąć ze sobą swój prowiant.

Noclegi

Prywatne kwatery wynająć można w Sobra, w północnej części wyspy, około 14 km na wschód od Pomeny. Druga możliwość to pojechanie autobusem do Pomeny, gdzie znajduje się Autokamp Sikjeńca.

Podróż

Na wyspę Mljet można dotrzeć na własną rękę normalnym promem z Dubrownika do Sobra, (codz. oprócz nd., 7 $). Mljet jest dobrym miejscem dla miłośników rowerów, które bez problemów można wypożyczyć w hotelu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *