Vela Luka

VELA LUKA

Vela Luka leży na zachodnim krańcu Korćuli i stanowi główny ośrodek rybołówstwa na wyspie, czemu sprzyja położenie nad wielką, osłoniętą zatoką. Na małej, zalesionej wyspie Ośjak w zatoce tuż obok miasteczka, utworzono park narodowy. W Vela Luka nie ma wielu zabytków ani plaż, więc jeżeli przybędzie się tu promem ze Splitu czy Hvaru, można od razu wsiąść do autobusu i pojechać do miasta Korćula i tam poszukać noclegu. Zaletą Vela Luki jest to, że jest tu mniej turystów niż w Korćuli.

Kąpiele zdrowotne

Centrum medyczne Kalos (tel.812422) w Vela Luka stosuje błoto o właściwościach zdrowotnych (terapija blato) do leczenia chorób reumatycznych. Centrum posiada basen z podgrzewaną, słoną wodą, gdzie wykonuje się wodne masaże (podvodna masaza). Można się tu również poddać masażom leczniczym czy elektroterapii, ale zabiegi muszą być przepisane wcześniej przez lekarza. Nie jest to jednak problem, ponieważ pracownicy recepcji hotelu Kalos pomagają załatwić wizytę u lekarza. Z kąpieli błotnych (5 $) można korzystać jedynie w dni powszednie do godz. 10.00.

Noclegi

Biuro informacji turystycznej (tel.82042), czynne tylko latem, pomaga znaleźć prywatne kwatery. Biuro mieści się za hotelem Jadran, nad morzem, ok. 100 m od przystani promowej.

Jeżeli biuro jest zamknięte, można udać się do Pansion u Domaćinstva Barćot (tel.812014), dokładnie naprzeciwko hotelu fadran. Ten ładny pensjonat z 24 pokojami jest czynny przez cały rok, a ceny są tylko trochę wyższe niż za prywatne kwatery. Niektóre pokoje na 3 piętrze mają balkony.

Camping Mindel (tel.812494) leży 6 km na północny zachód od Velej Luki (nie dojeżdża tam żaden autobus).

Podróż

Promy ze Splitu przybijają na zachodnim krańcu zatoki, czekają na nie autobusy jadące do Korćuli. Przynajmniej jeden prom dziennie pływa z Velej Luki do Splitu (8 $) i zatrzymuje się po drodze na Hvarze 5 razy w tygodniu przez cały rok. Z Velej Luki wypływa bardzo wcześnie rano, więc można tu spędzić noc, jeżeli planuje się podróż tym promem, chociaż autobus z Korćuli zapewnia wygodne połączenie. Od VI do IX raz w tygodniu kursuje prom Jadroliniji z Velej Luki do Ankony (44 $), zatrzymujący się po drodze w portach Stari Grad i Vis.

Tags:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *