Pula – Historia – Zwiedzanie

Wzgórze

Pośrodku starówki wyrasta wzgórze, otoczone przez ulice Castropola i Cararina. Niegdyś była na nim osada Ilirów, w czasach rzymskich — Kapitol, a w okresie wczesnego chrześcijaństwa stał tu kościół. Średniowieczni władcy Puli wznieśli na wzgórzu twierdzę (kaśtel), powiększoną i przebudowaną w okresie panowania Wenecjan.

Muzeum Historyczne – W twierdzy mieści się Muzeum Historyczne Istrii (Povijesni muzej Istre; kaśtel, ul. Gradinski uspon 6, tel./fax 052/211566; pn.-nd. 8.00-20.00, zimą 9.00-17.00); od ul. Castropola prowadzi do niego ul. Gradinski uspon. W placówce wystawiono m.in. dokumenty dotyczące stoczni, modele statków i fotografie. Oglądając stare fortyfikacje, warto spojrzeć na rozległą, choć trzeba przyznać niezbyt porywającą, panoramę Puli.

Muzeum Archeologiczne – Na zboczu wzgórza jest drugie, bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne Istrii (Arheolośki muzej Istre; ul. Carrarina 3, tel.052/218603; pn.-sb. 9.00-20.00, poza sezonem pn.-pt. 9.00-14.30, sb. i nd. po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym), zajmujące budynek dawnego niemieckojęzycznego gimnazjum. W muzeum zgromadzono zabytki związane z najwcześniejszą historią półwyspu – od czasów najdawniejszych, przez okres rzymski do średniowiecza. Za muzeum są pozostałości małego teatru rzymskiego z II stulecia n.e. z fragmentami widowni i proscenium.

Zabytkowe bramy – Do Muzeum Archeologicznego wchodzi się przez Podwójną Bramę (Dvojna vrata), zbudowaną na przełomie II i III w. W czasach rzymskich prowadziła przez nią droga do amfiteatru. Niedaleko, między pozostałościami dwóch okrągłych średniowiecznych wież stoi brama Herkulesa (Herkulova vrata), znacznie starsza od poprzedniej — z połowy I w. p.n.e. Niewielką budowlę z surowego kamienia ozdobiono wizerunkiem Herkulesą.

Amfiteatr

Tę monumentalną budowlę Rzymianie wznieśli w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana, poza ówczesnym miastem. W amfiteatrze organizowano walki gladiatorów, także z dzikimi zwierzętami, w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej wiary; widownia mogła pomieścić ponad 20 tys. widzów. W V w. przeznaczono go na cele handlowe. Po przyłączeniu Puli do Republiki Weneckiej wiele budynków rozgrabiono, przewożąc ich fragmenty do Wenecji, ale amfiteatr szczęśliwie uniknął demontażu – za morze popłynęło tylko trochę kamiennych płyt.
Budowla ma owalny kształt (100 na 130 m) i jest szóstym pod względem wielkości zachowanym rzymskim amfiteatrem. Dwie kondygnacje arkad i piętro z prostokątnymi otworami tworzą ażurową ścianę wysoką na 33 m, wewnątrz której zbudowano arenę, ławki dla publiczności, pomieszczenia dla obsługi i gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Schody dla publiczności ukryto w czterech wieżach.
Zabytkowy amfiteatr zamienia się latem w scenę przedstawień operowych, koncertów, pokazów filmowych i innych wydarzeń kulturalnych.
Podczas zwiedzania obiektu można obejrzeć wystawę przybliżającą uprawę oliwek i winorośli na Istrii w czasach starożytnych (amfiteatr; ul. Flavijevska, tel.052/219028; 8.00-21.00, zimą 9.00-17.00).

Na wschód od miasta w wybrzeże Istrii wcina się Zalew Meduliński. Jego okolice to popularny teren letniego wypoczynku. Leży tu Medulin, a na długim półwyspie oddzielonym od lądu zalewem – Premantura. Do obu dojeżdżają autobusy z Puli. Na końcu półwyspu, za Premanturą znajduje się przylądek Kamenjak – najbardziej na południe wysunięty punkt Istrii.
W rejonie zalewu jest ok. 80 km plaż, a wybrzeże tworzy mnóstwo niewielkich zatoczek i półwyspów. Przy brzegu widać maleńkie wyspy.

Działające w Puli agencje turystyczne proponują wyprawy do różnych rejonów Istrii i Chorwacji, np. do pobliskiego Parku Narodowego Brijuni czy nad Jeziora Plitvickie. Można się także wybrać do Wenecji, Triestu, jaskini Postojna lub na wycieczkę łodziami.

W okolicach Puli wyznaczono kilka tras rowerowych. W biurze informacji turystycznej warto poprosić o mapkę Istra Bike. Southern lstra, zawierającą opisy ośmiu okolicznych szlaków rowerowych.
Najbliższe okolice miasta pomaga poznać trasa nr 8 (ok. 37 km), zaczynająca się koło amfiteatru. Wiedzie ona ku turystycznemu osiedlu Stoją (obok kempingu Stoją), po czym prowadzi wzdłuż brzegu morza do turystycznego ośrodka Zlate Stijene (koło hotelu Splendid). Przy marinie Veruda szlak skręca na wschód, zataczając pętlę wzdłuż wschodnich przedmieść Puli. Kolejny fragment trasy, do miejscowości Loborika, przebiega asfaltową drogą w kierunku Labina i Rijeki. W Loborice należy skręcić w lewo, w szutrową drogę do miejscowości Galiżana. Stąd jedzie się (w kierunku Puli) szosą przez osadę Kantier do Stancije Rebar (do drogi E751). Dalej należy pojechać szutrową drogą do Stancija Barbo, dalej do Stinjanu (miejscowość u wejścia do zatoki, przy której leży Pula) i do Veli Vrh, zachodniego przedmieścia Puli. Z powrotem do amfiteatru trzeba, niestety, dojechać przez miasto.

Od połowy czerwca do połowy września w amfiteatrze co kilka dni odbywają się przedstawienia Festiwalu Operowego. Na początku lipca do Puli przyjeżdżają grupy teatralne uczestniczące w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym, a w drugiej połowie lipca odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmu Chorwackiego i Europejskiego. Aż do września trwa rozpoczynający się w pierwszej połowie lipca Międzynarodowy Teatralny Festiwal Młodych. Na początku września przypada święto miasta – fiesta św. Tomasza. W lipcu i sierpniu można przyjść na Forum lub na zamek, aby posłuchać któregoś z koncertów muzycznych (klasyka, jazz i inne gatunki). W listopadzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *