Split

Podróż

Samolot – 4 razy dziennie samoloty Croatia Airlines latają do/z Zagrzebia (1 godz., 93 $).

Autobus – Bilety z rezerwacją miejsc należy kupować z wyprzedzeniem. Autobusy przelotowe odjeżdżają z głównego dworca autobusowego (obok portu) do Zadaru (158 km, 25 dziennie), Zagrzebia (478 km, 26 dziennie), Rijeki (404 km, 11 dziennie), Lubiany (532 km, 1 dziennie), Puli (514 km, 2 dziennie) i Rovinja (509 km, 1 dziennie). Do Bośni i Hercegowiny kursują autobusy ze Splitu do Meójugorje (156 km), Mostaru (179 km) i Sarajewa (271 km). Nocą do Zagrzebia jeżdżą autobusy Croatia Express (14 $) – biuro tej firmy mieści się obok dworca autobusowego.

Autobus #37, kursujący do Solina, na lotnisko w Splicie i do Trogirru, odjeżdża z lokalnego dworca autobusowego przy Domovinskog, 1 km na północny wschód od centrum miasta.

Autobusy Lenhard Tours (biuro obok dworca autobusowego) kursują do Amsterdamu (1 w tygodniu, 140 $), Monachium (912 km, 1 dziennie, 69 $) i wielu innych niemieckich miast. Wiele autobusów z Agenciji Touring mieszczącej się na dworcu autobusowym również kursuje do Niemiec.

Do/z Dubrownika 10 autobusów, które kursują pomiędzy Splitem a Dubrownikiem (235 km), przejeżdża przez małą miejscowość wypoczynkową Neum. Widać tutaj wyraźne ślady toczącej się nie tak dawno wojny w postaci spalonych domów muzułmańskich, chociaż hotele pozostały nietknięte. Neum leży na terytorium Bośni-Hercegowiny, przechodzi się więc tutaj przez kontrolę graniczną. Teoretycznie na przejazd przez terytorium Bośni-Hercegowiny potrzebna jest wiza, ale turyści (w tym także z Polski) przejeżdżający tamtędy donosili, że w praktyce żadnej kontroli nie ma.

Kolej Linia kolejowa ze Splitu do Zagrzebia, przerwana w czasie walk, została ponownie uruchomiona (1 pociąg dziennie, 9 godz., 14 $). Dwa pociągi dziennie jeżdżą pomiędzy Splitem a Szybenikiem (74 km) i innymi miastami na wybrzeżu dalmatyńskim.

Promy Agencja fadrolinija (tel.355673) ma biuro w dużej przystani naprzeciwko dworca autobusowego i zajmuje się połączeniami promowymi do miasta Stari Grad na wyspie Hvar (10 $, 3-4 razy w tygodniu przez cały rok). Najbardziej przydatne lokalne połączenie promowe dla turystów to pływający codziennie prom ze Splitu do Ubli (na wyspie Lastovo) z przystankiem na Hvarze (7 $) i w miejscowości Vela Luka na wyspie Korćuli (8 $). Prom wypływa z Velej Luki rano, a ze Splitu po południu; opłata wynosi połowę ceny biletu na trasie Rijeka-Dubrownik (odcinek ten ma taką samą długość).

Podróż promem na południe do Dubrownika (8 godz.) jest niezwykle malownicza. Promy zazwyczaj wyruszają ze Splitu o 8.00 (te płynące w kierunku południowym) i 19.00 (w kierunku północnym), ale nie codziennie, więc warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy w agencji turystycznej. Mając bilet ze Splitu do Dubrownika (21 $) można zatrzymywać się na Hvarze i Korćuli dopiero po opieczętowaniu biletu przed zejściem na ląd.

Przez cały rok promy Jadrolinija kursują na trasie ze Splitu do Ankony we Włoszech (5 tygodniowo w lecie, 2 w zimie, 10 godz., 44 $). Na tej samej trasie pływają też promy Adriatica Navigazione. Informacji na temat rejsów do Włoch udziela agencja Jadroagent w przystani promowej (8.00-13.30 i 17.00-20.00).

Komunikacja

Lotnisko – Autobus na lotnisko w Splicie (4,50 $) odjeżdża z Obali Lazareta, 3,5 min na piechotę od dworca autobusowego. Autobusy odjeżdżają 90 min przed odlotem każdego samolotu. Można tutaj także dotrzeć autobusem #37, jak zostało to opisane w części Podróż (bilet na 2 strefy).

Autobus – Bilety autobusowe kupuje się w miejskich kioskach. Do Trogiru trzeba kupić bilet na 3 strefy, na lotnisko -na 2 strefy, do Solina i Trstenika na 1. Bilety trzeba skasować po wejściu do autobusu. Bilety autobusowe ze strzałką na każdym końcu są ważne na 2 przejazdy, za jeden kurs kasuje się tylko z jednej strony. Można też kupić bilet u kierowcy, ale wtedy kosztuje 2 razy drożej.

Wypożyczanie samochodu – Porównaj ceny w Cobra Rent-a-Car (tel.356865) i ST Rent-a-Car (tel.46473), które stoją obok siebie przy Obala Lazareta 3, w centrum miasta. W mieście działa także Budget przy Obala hrvatskog narodnog, Hertz (tel.585840) przy Obala kneza Branimira 1 i Europcar (tel.362700) obok dworca autobusowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *